• Impozycje na ozalidzie, czyli dlaczego liczba stron musi się dzielić przez 4

  Opublikowano , autor: Marta Drobnik | Skomentuj
  druk nowy

  Składki, spady, falc, impozycje – to słowa, które pozwalają porozumieć się z drukarzem. Znajomość tych pojęć przydaje się także na wcześniejszych etapach produkcji magazynu, np. przy ustalaniu  jego objętości i planowaniu szpigla.

   

  Każde pismo – bez względu na to, czy klejone, czy szyte, złożone jest z tzw. składek, czyli zadrukowanych obustronnie arkuszy papieru złożonych (czyli falcowanych) tyle razy, by – po obcięciu tzw. spadów – osiągnąć docelowy format magazynu i by została zachowana prawidłowa kolejność stron.  Złożona składka liczy zwykle  4, 8, 12, 16, 20, 24 lub 32 stronice. Jak łatwo zauważyć, wszystkie te liczby stanowią wielokrotność  czterech. Ten fakt powinniśmy uwzględniać już na etapie planowania pisma i konstruowania szpigla, planując objętość materiałów i ich rozłożenie tak, by uzyskać liczbę stron podzielną przez cztery. Stanowić to może niekiedy pewien problem, np. gdy coś się w naszym piśmie nie mieści i autor materiału lub któryś z nieobeznajmionych z drukarskimi realiami szefów postuluje dodanie jednej lub dwu stron. Niestety, jest to w praktyce niemożliwe – nie da się bowiem wydrukować pisma np. 33-stronicowego – z 32 stron musimy od razu przeskoczyć na 36. Innej rady nie ma.

  Z zasady „czworokrotności” wynikają też inne skutki, np. taki, że wszelkie wklejki (zarówno papierowe jak i gadżetowe) należy planować na granicach składek – inaczej maszynę będą musieli zastąpić ludzie, a koszt umieszczenia takiej wklejki automatycznie wzrośnie.
  Ponieważ odpowiednią kolejność stron uzyskuje się dopiero po złożeniu składki, strony sąsiadujące ze sobą w piśmie wcale nie leżą obok siebie na arkuszu drukarskim. Nie mogą być jednak ułożone na nim w przypadkowy sposób lecz tak, by po złożeniu znalazły się „na swoim miejscu”. Sprawdzeniu, czy wszystko jest ok i montaż (inpozycje) stron został zrobiony poprawnie służy tzw. ozalid.

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Custom Publishng. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*