• Kszyk wydał z siebie głośny krzyk, czyli o słowach niespodziankach (cz. 11)

  Mediapolis, język, poprawność językowa

  Wszyscy znamy regułę, że po „k” piszemy „rz”. A jednak, jak każda porządna reguła i ta ma swoje wyjątki. Sprawdź jakie i nie daj się przekonać, że nie masz racji!

  Kszyk, bukszpan, kształt – są to wyjątki od zasady pisania po „k” dwuznaku „rz”, a nie „sz”. Kszyk to gatunek niewielkiego ptaka, a bukszpan to krzew ozdobny.

  Który – poprawną kolejnością w zdaniach złożonych jest ta z przykładu:

  Znaleziono psa, w którego budzie leżały sterty koców. (Niepoprawnie: Znaleziono psa, w budzie którego leżały sterty koców).

  Zasadniczo zaimki względne który, jaki stawia się zaraz po rzeczowniku, z którym są zgodne co do rodzaju i liczby. Warto zaznaczyć, że między zaimkiem a rzeczownikiem można umieścić przyimek, ale nie inny rzeczownik.

  Wyjątki to utarte wyrażenia przyimkowe, m.in.: za pomocą, na mocy, na podstawie, w pobliżu, w myśl, z powodu itp. Mogą one poprzedzać zaimek, np. prawo, na mocy którego…

  Kulik, kulig kulik to ptak podobny do jaskółki, a kulig to zabawa polegająca na ciągnięciu kilkorga sań przez jedne, większe.

  Kwidzyn – poprawna forma, choć równie często zdarza mi się usłyszeć czy zobaczyć formę Kwidzyń. Warto wiedzieć, że rzeczownik ten odmieniamy jak słowo młyn. Zatem w poszczególnych przypadkach mamy: Kwidzyna, Kwidzynowi, Kwidzynem, Kwidzynie.

   

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Język, Poprawność językowa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*