• Kotu czy kotowi? Oto jest pytanie, czyli o słowach niespodziankach (cz. 10)

  poprawność językowa, język, Mediapolis

  Kość, kot, kotlet – proste słowa, a jednak i one mogą sprawić niemało kłopotów. Jak je poprawnie odmieniać, dowiesz się z kolejnej części wpisu o słowach niespodziankach.

  Kość - warto zapamiętać, że liczba mnoga słowa kość to kości, a nie koście. W narzędniku zaś poprawną formą jest kośćmi, a nie, jak często słyszę, kościami. Ta forma jest poprawna tylko w wyrażeniu poczciwy z kościami.

  Kot - pół żartem, pół serio umieszczam tutaj słowo kot. Dlaczego? Otóż parę razy zdarzyło mi się usłyszeć… formę kotowi. Nie, nie jest to żart, a powód do przypomnienia, że poprawnie mówimy i piszemy kotu, np. Daj jeść kotu.

  Kotlet - w oficjalnej, starannej polszczyźnie poprawnie w bierniku jest kotlet (Zjeść kotlet). W mowie potocznej słyszy się jednak często Zjeść kotleta. Warto zapamiętać tę różnicę, a najlepiej… używać staranniejszej formy.

  Kórnik, kurnik - Kórnik to miasto w województwie poznańskim, a kurnik to pomieszczenie dla kur.

  Krokiet, krykiet - to nazwy dwóch różnych gier. Za encyklopedią PWN:

  Krykiet to gra sportowa, w której biorą udział dwie drużyny starające się na przemian zdobyć punkty lub zburzyć bramkę przeciwnika.

  Krokiet to z kolei gra towarzyska, w której gracze mają, w jak najkrótszym czasie, uderzeniami młotka przeprowadzić drewniane kule.

  Nie zapominajmy też, że krokiet to rodzaj pasztecika z farszem.


  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Język, Poprawność językowa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*