• Jestem skonfudowana czy skonfundowana – oto jest pytanie, czyli o słowach niespodziankach (cz. 9)

  język, Mediapolis, poprawność językowa

  Gdy stoję na rozstaju dróg i nie wiem, w którą iść stronę, słucham intuicji. Gdy nie wiem, jaka jest poprawna pisownia czy co dany wyraz znaczy… na nic intuicja. Lepiej sięgnąć po słownik lub przeczytać kolejny wpis o słowach niespodziankach.

  Konfundować – jedyna poprawna forma, choć notorycznie zdarza mi się słyszeć (i czytać) wersję bez n, czyli konfudować. Warto zapamiętać, że jest tam to kłopotliwe n. A dlaczego? Otóż wyraz ten pochodzi od łacińskiego confundo (mieszam) i znaczy wprawiać w zakłopotanie, zawstydzenie, peszyć.

  Kontrola – często zdarza mi się słyszeć sformułowania: ta kontrol czy ten kontrol. Przekonanym o poprawności tychże form przypominam, że… tak niestety nie jest. Słowo to pochodzi z języka francuskiego, a w języku polskim przyjęło rodzaj żeński i końcówkę dla niego charakterystyczną (czyli a).

  Kontyngent - uwaga, słowo kontygent jest niepoprawne tak w mowie, jak i piśmie.

  Kontynuować, kontynuacja - wyrazów tych często używa się ze słowami, które nie wnoszą niczego nowego do ich znaczenia, ba, tylko je powielają. Przykłady to m.in.: kontynuować dalej, nadal kontynuować. Takie zjawisko jest błędem logicznym nazywanym pleonazmem.

  Kosztela – to nazwa odmiany jabłek. Słowo to ma rodzaj żeński i taką też formę notują słowniki. Forma męska oznaczana jest jako regionalizm, niepoprawna jednak z punktu widzenia normy poprawnościowej.

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Content Marketing, Custom Publishng, Język, Poprawność językowa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*