• Jerzyk czy jeżyk – oto jest pytanie, czyli o słowach niespodziankach (cz. 7)

  poprawność językowa, język, Mediapolis, content marketing

  Jak często zdarza Ci się podrapać w głowę, gdy usłyszysz słowo, którego nie znasz? A może uważasz, że znasz je wszystkie? Sprawdź, może język polski Cię jeszcze czymś zaskoczy. Kolejna część listy słów niespodzianek.

  Janostwo, Adamostwo - nazwy par małżeńskich, choć rzadko już używane, potrafią przysporzyć kłopotów. Nazwy te, tworzone od imion mężów przyrostkiem -stwo, odmieniają się zasadniczo jak rzeczowniki nijakie, za to w bierniku mają końcówkę -a (Odwiedziliśmy drogich Janostwa), a w miejscowniku dostają końcówkę -u (Myśleliśmy o miłych Adamostwu). Warto zapamiętać, że w liczbie mnogiej, jeśli nazwa ta pełni funkcję podmiotu, to orzeczenie też jest w liczbie mnogiej (Janostwo przyjechali).

  Jerzyk, jeżyk - jerzyk to ptak podobny do jaskółki, a jeżyk to mały jeż.

  kakao, boa, makao, wideo, rodeo - zgodnie z normą są to słowa nieodmienne.

  kalesony - jeśli chodzi o odmianę, to w dopełniaczu poprawna forma to kalesonów, a nie kaleson.

  kampinoski - jedyna poprawna forma przymiotnika (a nie kampinowski). Dlaczego? Otóż przymiotnik pochodzi od nazwy wsi Kampinos, zatem użycie w jest bezzasadne.

  kazaski, kazachski, kazachstański - forma kazachski w zasadzie nie powinna być używana, ale zwyczaj językowy broni tej formy, choć uproszczenie grupy -chski jest częste w języku polskim. Dość wspomnieć takie przykłady, jak Czechy – czeski, Włochy – włoski, Wałbrzych – wałbrzyski.

  Jeśli chodzi o słowo kazaski, to dotyczy ono w zasadzie Kazachów, a więc narodu; za to kazachstański – Kazachstanu, a więc państwa. Jak widać, między obiema formami jest różnica znaczeniowa, dlatego warto o niej pamiętać, decydując się na użycie którejś z nich.

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Content journalism, Content Marketing, Język, Poprawność językowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*