• O romantyzmie czy romantyźmie – czyli o słowach niespodziankach (cz. 6)

  Mediapolis, content marketing, poprawność językowa, język, custom publishing

  Jadę do Włoszczowy czy Włoszczowej? Idę po linii najmniejszego oporu czy po najmniejszej linii oporu? O tych i innych zagwozdkach w kolejnej części wpisu o słowach niespodziankach.

  iść po linii najmniejszego oporu – to jedyna poprawna forma tego wyrażenia. Niepoprawne jest: iść po najmniejszej linii oporu. Jak zapamiętać poprawne wyrażenie? To nie takie trudne. Wystarczy zanotować sobie, że to opór jest najmniejszy, a nie linia.

  -izm, -yzm, -izna, -yzna - w wyrazach zakończonych na: -izm, -yzm w miejscowniku liczby pojedynczej wymawia się głoskę ź, a jeśli chcemy brzmieć pedantycznie, to z. Inaczej rzecz się ma z pisownią. Jest tylko jedna poprawna forma: z, czyli mówimy: komizmie, romantyzmie, a nie romantyźmie, komiźmie.

  Jeśli chodzi o wyrazy zakończone na -izna, -yzna, to zarówno mówimy, jak i piszemy ź. Dla przykładu: bieliźnie, polszczyźnie, a nie bieliznie, polszczyznie.

  Jabłonna, Jeziorna, Miłosna, Wiązowna, Włoszczowa, Wschowa, Kudowa, Częstochowa - nazwy tych miejscowości odmieniają się jak rzeczowniki, nie przymiotniki. Mówimy i piszemy zatem np.:

  Poprawnie: Jadę do Jabłonny.

  Poprawnie: Przejeżdżam przez Konstancin-Jeziornę.

  Poprawnie: Mieszkam w Starej Miłosnej.

  Warto zapamiętać, że z kolei miejscowości Piwniczna czy Limanowa odmieniają się jak przymiotniki. Podpowiedź: Słowo Piwniczna odmieniajmy jak przymiotnik śliczna, a Limanowa jak przymiotnik nowa. Odmianę przymiotnikową mają również nazwy: Istebna czy Kolbuszowa.

  Inne wpisy na ten temat:

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share

Jedna odpowiedź na „O romantyzmie czy romantyźmie – czyli o słowach niespodziankach (cz. 6)

 1. aseret pisze:

  z przyjemnoscią czytam, a przede wszystkim uczę się, niech paninie przestaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*