• Ilość kubków czy liczba kubków – czyli o słowach niespodziankach (cz. 5)

  blog 5.12

  Czy Adam Małysz skakał na igielicie czy igelicie? Która forma jest poprawna? Jeśli chcesz wiedzieć, ten wpis jest dla Ciebie. Kolejna część wpisu o słowach niespodziankach.

  Hugo imię męskie, podobnie jak Bruno, odmieniamy według wzorca: Hugona, Hugonowi, z Hugonem, o Hugonie.

  Igelit jest to tworzywo sztuczne, którego nazwa bez zmian została przeniesiona z języka niemieckiego. Częsta pisownia igielit jest błędna. Jeśli zaś chodzi o wymowę, to słowniki aprobują zarówno igielit, jak i igelit.

  Ilość, liczba słowa ilość używamy zwykle, gdy towarzyszy mu rzeczownik niepoliczalny, nieużywany z liczebnikami (np. ilość powietrza, ilość pieniędzy). Słowu liczba może towarzyszyć tylko rzeczownik policzalny (np. liczba czytelników, liczba samochodów).

  Ważne: Jeśli rzeczownik, w pewnych swoich znaczeniach, jest policzalny lub nie, to wtedy zależnie będzie się łączyć raz ze słowem liczba, a raz ze słowem ilość (np. ilość światła, liczba świateł).

  Rzeczownika ilość używa się również wtedy, gdy chodzi o liczbę bardzo dużą (np. ogromna ilość owoców).

  Podsumowując: jeśli można coś policzyć, używamy słowa liczba, jeśli nie ilość.

  Instruktaż, instruktarz słowo  pisane przez ż oznacza udzielanie komuś wskazówek (czyli inaczej instruowanie). Z kolei pisane przez rz to dawniej zbiór przepisów, zwłaszcza skarbowych; dziś w podobnym znaczeniu można użyć słowa instrukcja.

  Inne wpisy na ten temat:

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Content Marketing, Dziennikarstwo, Poprawność językowa i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*