• Życie, życie jest nowelą* – czyli o słowach niespodziankach (cz. 4)

  Mediapolis, content marketing, język, poprawność językowa

  Znasz ten dowcip? W pokoju siedzi dwóch kolegów, jeden od czasu do czasu wykrzykuje: Naprawdę? Niemożliwe! Nieprawdopodobne! W końcu drugi pyta: – Co ty czytasz? – Słownik ortograficzny! Nie daj się zaskoczyć. Poznaj słowa, które mogłyby Cię wprawić w zakłopotanie, ale dzięki temu wpisowi uda Ci się tego uniknąć.

  Oto kolejna odsłona wpisu o słowach niespodziankach. Zaczynamy od literki d:

  Dr, mgr – skróty (dr – doktor, mgr – magister) pisane zasadniczo bez kropki. Dlaczego? Zasadniczo kropka po skrócie oznacza opuszczenie ostatnich liter formy skracanej. Zatem: Obecny jest mgr inż. ale nie ma mgr. inż.

  Dżentelmen – jeśli chodzi o pisownię, można stosować polską lub z angielska gentleman. Niepoprawne są pozostałe formy.

  Fiat, fiat – słowniki podają, że nazwy marek i producentów wyrobów przemysłowych piszemy dużą literą. Przykład: Samochód marki Fiat, Fiat przejął FSO. Inaczej rzecz się ma z nazwami wyrobów przemysłowych, które traktowane są jak rzeczowniki pospolite, czyli powinny być pisane małą literą. Przykład: kupić fiata, sprzedać opla, palić camele.

  Gęsty przymiotnik ten w stopniu wyższym ma formę gęstszy lub gęściejszy. Obydwie formy są poprawne, ale druga rzadsza.

  Godz., łac., mies., os., ryc., tys.  – skróty wyrazów godzina, łaciński, miesiąc, osiedle, rycina i tysiąc bywają zdradliwe? Dlaczego? Ze względu na ich zakończenie (głoskami miękkimi) istnieje pokusa, by pisać: godź., łać., mieś., oś., ryć., tyś. – uwaga, te formy są niepoprawne!

   

  * cytat z piosenki ze znanego serialu. Warto zauważyć, że słowo nowela jest w niej użyte niepoprawnie. Dlaczego? Nowela to utwór literacki niewielkich rozmiarów, jednowątkowy, o wyrazistej, skondensowanej akcji. A ani życie, ani „Klan” nie mieszczą się w tej definicji. ;-)

   

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*