• A świstak siedzi i zawija to w te sreberka, czyli o słowach niespodziankach (cz. 2)

  poprawność językowa, język, komunikacja wewnętrzna, komunikacja zewnętrzna, trendy, dziennikarstwo

  Anioły, anieli czy aniołowie? Która forma jest poprawna? A może wszystkie? A dlaczego? Sprawdź. Te i inne wątpliwości rozwieje cykl wpisów o słowach niespodziankach, czyli nabierz przekonania, że to naprawdę się tak pisze.

  Od czasu do czasu zdarza mi się natrafić na słowo, którego nie znam lub nie wiem, jak je odmieniać. Z pomocą przychodzą wtedy różnego rodzaju słowniki (czasem i Wikipedia, z braku pod ręką papierowego źródła informacji). Oto kolejna odsłona zestawienia słów niespodzianek.

  Anioł, diabeł w liczbie mnogiej formy męskoosobowe towarzyszą  formom niemęskoosobowym.

  Przykład: te anioły, te diabły

  ci aniołowie, ci diabli (rzadziej ci anieli)

  Podobnie rzecz się ma w bierniku: rysować aniołów, diabłów lub rysować anioły, diabły

  Warto jednak dodać, że formy anieli, diabli są przestarzałe i widzi się je głównie w związkach frazeologicznych (diabli wzięli, diabli wiedzą).

  Badminton – jedyna poprawna forma nazwania inaczej kometki (niepoprawnie badmington czy badbington)

  Bitelsi ­spolszczona postać nazwy The Beatles jest oparta na angielskiej wymowie, nie na pisowni, dlatego forma Bitlesi uchodzi za niepoprawną.

  Brać się (do czego czy za co?) poprawnie z przyimkiem do, ponieważ forma z przyimkiem za jest kalką z języka rosyjskiego.

  Cudzysłów – jeśli chodzi o odmianę, to w miejscowniku jedyną poprawną formą jest w cudzysłowie (jak w rowie) – czyli jakże popularna forma cudzysłowiu jest błędna.

  Inną kwestią jest nadużywanie w pisowni cudzysłowów. Dotyczy to zwłaszcza błędnego ujmowania w nie wyrażeń frazeologicznych czy wyrazów i wyrażeń użytych metaforycznie. Warto dodać, że jeśli słowo czy wyrażenie, które mamy zamiar ocudzysłowić, poprzedzamy wyrażeniem tak zwany czy skrótem tzw., wtedy znak cudzysłowu jest zbędny.

   

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*