• NFC może wkrótce zastąpić QR kody

  Opublikowano , autor: Maciej Nieciecki | 1 komentarz
  technologia NFC, nowoczesne technologie, które zastąpią QR kody, robert łobko

  Near Field Communication (NFC) to technologia umożliwiająca bezprzewodową komunikację danych pomiędzy nośnikiem a smartfonem. Nie wymaga wpisywania adresów stron internetowych ani skanowania kodów. Czyżby QR kody odchodziły w zapomnienie?

  NFC za pomocą fal radiowych umożliwia wymianę danych pomiędzy nośnikiem a smatfonem na bliską odległość. Słusznie niektórzy mogą skojarzyć NFC z popularną technologią bluetooth. Istnieje jednak kilka znaczących różnic:

  1. NFC nie wymaga zasilania nadajnika. Smartfon może zatem pobrać informacje z karty zbliżeniowej, naklejki etc.

  2. W przeciwieństwie do Bluetooth, połączenie NFC dokonuje się w ułamku sekundy.

  Niektórzy operatorzy we współpracy z sektorem finansowym już testują technologię NFC, gdzie smartfon zastąpi kartę zbliżeniową i umożliwi dokonanie płatności. Jednak nie tylko banki będą zainteresowane wykorzystaniem NFC.

  Technologia NFC została wykorzystana również w sektorze turystycznym. Co więcej, jej pierwsze zastosowanie ma miejsce w Polsce.

  Tatrzański Park Narodowy wraz z T-Mobile zaprezentował przewodnik po polskich Tatrach. Przy każdym z 17 wejść do Parku zostały umieszczone tablice informacyjne. Specjalnie przygotowaną aplikację można pobrać po prostu zbliżając telefon do tablicy. W aplikacji turysta znajdzie wiele interesujących go informacji: zasady zwiedzania gór, aktualne warunki pogodowe, przewodnik po szlakach etc.

  Użytkownicy starszych modeli smartfonów, nie wyposażonych jeszcze w NFC, mogą pobrać aplikację w sposób tradycyjny, wykorzystując QR kod.

  Więcej informacji o aplikacji znajdziecie na stronie TPN.

  Inne wpisy na ten temat:

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Content Marketing, Marketing, Media, QR code, QR codes, QR kody, Startup i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „NFC może wkrótce zastąpić QR kody

 1. Beastie pisze:

  Myślę, że może to być naprawdę rewolucja, nie tylko w kwestii płatności, ale też w różnych innych branżach. Czego przykładem jest branża turystyczna. Nawet nie wiedziałem, że jesteśmy pierwsi w wykorzystaniu NFC w sektorze turystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*