• A łyżka na to niemożliwe – czyli o słowach niespodziankach (cz. 1)

  poprawność językowa, język, komunikacja, Mediapolis, mowa, custom publishing, dziennikarstwo

  Czy akwen może być wodny? Czy antagonista ma się tak do protagonisty jak głupi do mądrego? Jeśli zastanawiałeś się, czy słowa są używane poprawnie, i nie znalazłeś odpowiedzi – ten cykl jest dla ciebie. Dowiedz się więcej o słowach, które mogą cię zaskoczyć. Zacznij używać ich poprawnie, zgodnie z ich znaczeniem. Dowiedz się więcej!

  Rozpoczynamy nowy cykl o tzw. słowach kłopotliwych. Często używamy (tak, dotyczy to również mnie) słów niezgodnie z ich przeznaczeniem, stosujemy nieprawidłową odmianę czy… nawet robimy w nich błędy ortograficzne. Niespodzianki mogą czyhać na każdym kroku. Oto pierwsza część zestawienia słów, które mogą sprawiać kłopoty.

  Abnegat, abnegacja – wbrew wielu skojarzeniom abnegat to nie ktoś, kto wszystkiemu zaprzecza, lecz ktoś, kto nie dba o swoje wygody, powierzchowność czy przyjemności.

  Absorpcja, adsorpcja – wyrazy te kończą się na -pcja, nie -bcja, choć pokrewne czasowniki to absorbować, adsorbować. Podobnie rzecz się ma z subskrypcja (subskrybować) i transkrypcja (transkrybować).

  Ad – przy wyliczeniach często stosuje się łacińskie słówko ad, czyli do. Jako że jest to łacińskie przyimek, a nie skrót, nie stosujemy po nim kropki.

  Adaptować, adoptować – często mylone ze sobą czasowniki, a przecież mają inne znaczenie. Nie wolno ich używać zamiennie. Adaptować znaczy przystosować do nowych celów coś wcześniej używanego (np. scenariusz filmowy dla teatru), natomiast adoptować można dziecko, uznając wedle prawa je za swoje.

  Adres, numer ­– wysyłamy listy na  adres znajomych lub pod ich adresem; dzwonimy pod numer, nie na numer.

  Agrafka, karafka – powinniśmy pamiętać, że w wymowie mamy bezdźwięczne f, a nie w.

  Aleja - piszemy aleja Niepodległości, ale Aleje Jerozolimskie – to znaczy w liczbie pojedynczej małą literą, a w liczbie mnogiej wielką.

   

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*