• 6 zasad dobrego pisania według George`a Orwella

  dziennikarstwo, poprawność językowa, custom publishing, content marketing, PR, reklama, Mediapolis

  Pisarz, redaktor, bloger, copywriter – pracują słowem i ze słowem. Talent do tworzenia dobrych tekstów jednak nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze warsztat. Każda rada jest zatem w cenie. George Orwell w eseju „Politics and the English Language” z 1946 roku podkreślił, jak ważna jest dbałość o język i walka z natręctwami językowymi. Oto 6 rad George`a Orwella, jak pisać dające się czytać teksty.

  • Nie używaj metafory, porównania lub innej figury retorycznej, która zazwyczaj widujesz lub słyszysz w mediach (Never use a metaphor, simile, or other figure of speech, which you are used to seeing in print). Dlaczego? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie ona zrozumiana przez odbiorcę.
  • Nie używaj długiego słowa, jeśli możesz użyć zamiast niego krótkiego (Never us a long word where a short one will do).
  • Jeśli jakieś słowo można usunąć, zrób to (If it is possible to cut a word out, always cut it out). Zbędne treści najlepiej eliminować – lepiej użyć jednego dosadnego słowa, zamiast pisać rozwlekle. Przykład? Zamiast powiedział głośno – napisz krzyknął.
  • Nie używaj strony biernej, gdy możesz użyć czynnej (Never use the passive where you can use the active).
  • Nie używaj wyrazów zapożyczonych, naukowych, profesjonalnego żargonu, jeśli możesz zastąpić je odpowiednikiem w języku ojczystym (Never use a foreign phrase, scientific word, or jargon if you can think of an everyday English equivalent).
  • Złam co najmniej jedną z tych zasad, zanim stworzysz coś złego, prymitywnego (Break any of these rules sooner than say anything outright barbarous).

  Proste? Oczywiste? Tak, ale w teorii. Z realizacją bywa jednak różnie. Warto jednak się postarać, by tekst był zrozumiały, poprawny… po prostu dał się czytać!

  A dla piszących komunikaty (i nie tylko) gratis: 4 pytania, które George Orwell podobno zadawał sobie przed rozpoczęciem pisania. Podpowiedzi są pomocne, by stworzyć plan jakiegokolwiek tekstu.

  • Co próbuję powiedzieć?
  • W jakich słowach mogę to wyrazić?
  • Jaki obraz albo idiom ułatwi zrozumienie kontekstu?
  • Czy dany obraz jest wystarczająco żywy, aby podziałać na ludzi?

  Jak widać, wskazówki, mimo upływu lat, nie straciły na swojej aktualności. Miejmy je zatem w pamięci.

   

  Facebook Twitter Wykop E-mail Drukuj Share

3 odpowiedzi na „6 zasad dobrego pisania według George`a Orwella

 1. InglishKorector pisze:

  Pkt. 6 powinno być: „Lepiej złam którąś z tych zasad, zanim powiesz coś prymitywnego (głupiego).” – chodzi o to, żeby nie trzymać się pozostałych pięciu za wszelką cenę.

 2. sztala pisze:

  Bardzo dobre rady.
  Każdy piszący powinien je poznać, przetrawić, przemarynować w sobie. Na koniec koniecznie, absolutnie koniecznie stosować.

 3. Emilia pisze:

  Gdyby takich blogów było więcej może ludzie naprawdę pisali by dobre teksty. Zasady są bardzo dobre i myślę, że prawdziwe, bo po co używać słów które mogą zostać albo inaczej odebrane albo co gorsza w ogóle nie zrozumiane przez osoby czytające nasz tekst :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*